بررسی تحریفات عاشورا
 

بررسی تحریفات عاشورا - شب دوم

910827
4156
 
 
گفته شد اثبات و قبول کردن و حتی رد کردن و انکار، نیاز به علم دارد و نیز گفته شد، اولین تحریف آنست که امام حسین (علیه السلام) را با خودمان مقایسه کنیم و ایشان را همانند خود بدانیم! البته اینگونه نیست که هیچ گونه شباهتی به ائمه (علیهم السلام) نداشته باشیم، به هر حال مشترکات و مشابهت هایی وجود دارد. دید و نظری که انحراف است، این است که آنها را با خودمان قیاس کنیم و بگوییم آنها افرادی بودند، همانند ما !!!
أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ ع فِي خُطْبَتِهِ عِنْدَ ذِكْرِ آلِ النَّبِيِّ ص ... لَا يُقَاسُ بِآلِ مُحَمَّدٍ ص مِنْ هَذِهِ الْأُمَّةِ  ... هيچ كس را نميتوان با آل محمّد صلّى اللَّه عليه و آله و سلم قياس نمود. (  بحار الأنوار  ج‏23، ص: 117)
اصلاً جای قیاس نیست! هنگامی که انسان در دام قیاس و شبیه شمردن افتاد، تحریفات و شکیات به او روی می آورند.
خداوند خلیفه ای بر روی زمین قرار داده است که به کار تک تک موجودات برسد و لحظه ای از خداوند غافل نشود. (المائدة :  55 إِنَّما وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذينَ آمَنُوا الَّذينَ يُقيمُونَ الصَّلاةَ وَ يُؤْتُونَ الزَّكاةَ وَ هُمْ راكِعُون‏) پس چگونه این شخص شبیه ماست؟!
بعضی از ویژگیها و صفات ائمه (علیهم السلام) را شنیده ایم بخشی را هم نمی دانیم و بخشی را هم نگفته اند، پس جگونه ادعا می کنیم آنها شبیه ما بوده اند! وقتی آنها خلیفه خداوند شدند و برگزیده از طرف او شدند، دیگر احکام و وضعیتش با ما متفاوت می شود.
خداوند به حضرت ابراهیم (علیه السلام) می فرماید که سر فرزندت را بِبُر و سپس او را معاف می کنند. در جریان امام حسین (علیه السلام) نیز این حکم برای خودش و فرزندانش جاری شد ولی کی ما را به اینگونه احکام و دستورات امر کرده اند؟
لذاست که شان آنها متفاوت از ماست، اگر مثل ما بودند، حتی در همین دنیا، شان و مقام و رتبه ای اینگونه نداشتند!!!
 

2