انس با قرآن
 

انس با قرآن - جلسه دوم

8582
 
 
 گفتیم که در اینکه باید با قرآن انس داشت تردید نیست. انس گاهی منشأ تکوینی دارد و گاهی هم منشأ آن غیر تکوینی.
آیا ما و قرآن باهم غریبه ایم و می خواهیم کم کم با هم آشنا شویم و راه رفاقت را پیدا کنیم یا اینکه با هم پیوند قبلی داشته ایم؟
اگر با آن آشنا شویم ما را در نحوه انس گرفتنمان کمک میکند؟
آیا ما آشنایی قبلی با قرآن داشتیم یا آشنایی ما با قرآن از زمان باسواد شدنمان یا قرآن خوان شدنمان شروع شده؟
ما حقیقتاً قرآن را به عنوان کلام خداوند قبول داریم؟!.
خداوند ما را بر فطرت توحید خلق کرده است. همه ذرات وجود توحیدگو و تسبیح گوی خداوند اند. تنها یک موجود است که تکلیفش معلوم نیست آن هم خود من است که مختارم تسبیح کنم یا نکنم. 
این که" یسبح لله ما فی السماوات و ما فی الارض"یا "إن من شیئٍ الّا یسبّح بحمده"نشان می دهد همه ذرات عالم با خداوند آشنا هستند.ذراتی که فکر می کنیم شعور ندارند تسبیح خدا را می گویند ولی ما نمی فهمیم.اگر من مأمور شدم که خدا را تسبیح کنم نشان این است که من خدا را میشناسم.پیغمبر(صلی الله علیه و آله) هم شروع دعوتشان اتقوا الله است که نشان میدهد من الله را می شناسم."...فطرت الله التی فطر النّاس علیها..."( روم/30)
همه خدا را میشناسیم، میدانیم که خالق ماست و بر همه عالم سیطره دارد ولی از خدا هیچ نمیدانیم و هیچ تصوری نداریم. اینجا بابی باز میکنیم و آن اینکه خدا چیزهایی دارد. 
خدا چیزهایی خلق میکند که با خدا پیوند و نسبت دارد. ید الله، وجه الله، ثار الله. مخلوقاتی که  به خودش نسبت میدهد می شود وجوه و طرق معرفت و ارتباط با خدا. برای ارتباط با خدا می رویم بیت الله. در شهرالله خدا را حس کردن راحت تر است. ائمه وجه الله اند. "أین وجه الله الّتی الیه یتوجّه الاولیاء"(دعای ندبه) اگر میخواهی خدارا ببینی، بیا امام را نگاه کن. خدا همان خداست این وجه مخلوق خداست .خدا هیچ احتیاجی ندارد و این وجه را قرار داده تا هرکس می خواهد رودررو با او صحبت کند او را ببیند. نه اینکه او خداست. امیرالمومنین، یک مخلوق است که از خود هیچ چیز ندارد." لایملک لنفسه نفعاً و لا ضرّاً"(مائده/76)عبد مطلق خداست اما خدا او را وجه خود قرار میدهد."ید الله فوق ایدیهم"(فتح/11).ید الله امیرالمومنین و ائمه علیهم السلام هستند. خدا اگر برای خودش چیزی خلق نکند که توسط آنها بتوانیم با خدا ارتباط برقرار کنیم،کارمان مشکل میشود.این یکی از معانی فرمایش ائمه علیهم السلام است که "بِنا عُرِفَ الله بِنا عُبِدَ الله"(کافی/ج1/ص245)  بوسیله ماست که خدا شناخته میشودو عبادت میشود.
پیغمبرانش را خلیل الله،،کلیم الله،حبیب الله می نامد.تعجب نکنید که ائمه یدالله هستند.قرآن میگوید حضرت عیسی کلمة الله است.هرگاه نزد چیزی که منسوب به الله شد(که مخلوق است و این نسبت را خود خدا داده) قرار بگیری انگار با خدا ارتباط برقرار میکنی.
خدا از جایی تاثیر نمی گیرد و خشمگین و شاداب نمی شود و منظور از غضب و رضایت خدا، غضب و رضایت ائمه است."من اَحبَّکم فقد اَحبَّ الله و من اَبغَضَکم فقد اَبغَضَ الله"(مستدرک الوسائل/ج10/ص425) "الحَقُّ ما رَضیتُموه و الباطلُ ما سَخِطتُموه والمعروفُ ما اَمَرتُم به والمنکرُ ما نَهیتُم عنه"(زیارت آل یس)
این سخن نه تنها شرک نیست بلکه ادعای بزرگ فکری و معرفتی است. اساساً انگار خدا میخواهد برای ارتباط با مخلوقش، یک باب قرار دهد تا از طریق آن وارد شوند. ما اگر میخواهیم بدانیم خدا ازما راضی است یا نه باید ببینیم آیا ائمه از ما راضی اند یا نه.؟! همانطور که غضب و رضایت ما در صورت ما پیداست،از طریق وجه الله که مخلوق خداست میشود رضایت و غضب الهی را فهمید.
مقولاتی که به خداوند نسبت داده میشود زنده اند. چون خود خدا حیٌ لایموت است. اجزای بدن ما تا زمانی که زنده ایم زنده اند. بعد مرگ تحوّل و تغییر ندارند. من اگر زنده ام صورت من هم زنده است.خداوند وجهی که برای خود اختیار کرده میتواند از بین ببرد.خداوند فعّال ما یشاء است.چون خودش خلق کرده است. اما اینطور مقدّر کرده که من حیٌ لایموت هستم و هر چه هم منسوب به من است این صفت را به او میدهم."کلّ من علیها فان یبقی وجهُ ربّکَ ذو الجلال والاکرام "(الرحمن/26،27) ذوالجلال صفت وجه است.وجه خداوند هم ذوالجلال است.
آن چنان بین من و اعضای بدنم پیوند برقرار است که اهانت و صدمه به آنها اهانت به من است.کسی که به امام حسین(علیه السلام) صدمه میزند به خدا صدمه میزند.خدا میفرماید هر کس رسول مرا اذیت کند، مرا اذیت کرده :"اإنّ الّذین یؤذون الله و رَسوله لعنهم الله فی الدنیا و الاخره و أعدّ لهم عذاباً مبیناً"(احزاب/57) 
خدا را که نمیتوان اذیت کرد. خدا بر ما احاطه دارد.پیغمبر اکرم(صلی الله علیه وآله) میفرمایند"من أبغَضَنی فقد أبغَض الله و من اذانی فقد اذا الله "(بحارالانوار/ج21/ص90)و "فاطمةُ بِضعةٌ مِنّی من اذاها فقد اذانی و من اذانی فقد اذا الله"(وسائل الشیعه/ج20/ص67)در مسائل انسانی این موارد بسیار روشن و واضح است اما در مورد خدا نمی پذیریم. این بحث اصلاً شرک نیست. چون میگوئیم "اشهدُ أنَّ محمداً عبدُهُ و رَسولُه"اوّل عبد خداست بعد رسول خداست. تمام معصومین و ائمه در برابر خدا ناچیز اند. خدا برای اینکه مردم بتوانند با او ارتباط برقرار کنند چیزهایی منسوب به خودش خلق کرده و با هرچه خدایی است هر جور عمل کنیم انگار با خدا عمل کردیم. پیغمبر خدا:"القرآن افضلُ کل شیئٍ دون الله فمن وقّر القرآن فقد وقّر الله ومن لم یوقّر القرآن فقد استخفّ بحرمة الله حرمة القرآن علی الله کحرمة الوالد علی ولده. "قرآن برترین است بعد از خدا پس هرکس قرآن را وقار کند،خدا را تعظیم کرده و هرکس قرآن را وقار نکند،حرمت خدا را سبک شمرده.حرمت قرآن نزد خدا مانند حرمت والد بر فرزندش است."(جامع الاخبار/ص46)
هرچه به خدا منسوب است حرمت دارد. قرآن کلام الله است.اگر میخواهید خدا با ما حرف بزند سراغ کتابش برویم.
خدا بخواهد حرف بزند صوت خلق میکند.خودش که صدایی ندارد. هنگام معراج پیامبر صدای امیرالمؤمنین(ع) را شنیدند.پرسیدند: خدایا تو با من داری حرف میزنی یا علی(ع) ؟"خداوند فرمودند:"چون امیرالمؤمنین را هم من دوست دارم هم تو من به صدای او  با تو حرف میزنم."یعنی این صدا را خلق میکنم.خدا میتواند کلامش را مثل صدا خلق کند،جبرئیل را بفرستد،پیغمبر را امر به رسالت کند. البته اگر کلام خدا را خود خدا بخواند،تاثیرش چندبرابر میشود. لذا اگر کلام خدا را لسان الله بخواند، بسیار مفهوم و مؤثرتر است. نمیشود رسول الله قرآن تلاوت کرده باشد کسی نفهمد و حسّ خدایی به او دست ندهد .برای همین قرآن معجزه است ولی از زبان رسول خدا. مثل عصای حضرت موسی(ع) در دست حضرت موسی(ع). در این صورت قرآن معجزه بودنش را حتما نشان میدهد و بر جان ما می نشاند ولی از زبان صاحب کتاب و صاحب کلام."السلام علیک یا تالی کتاب الله و ترجمانه "(زیارت آل یس)سلام بر شما که شأن تلاوت کتاب خدا، شأن شماست. شما لسان الله هستید. اگر امام زمان(علیه السلام) برای کسی قرآن تلاوت کنند چون لسان الله هستند، بدون تردید هم معجزه را حس می کند، هم قرآن را می فهمد و هم خدا را میابد.
همانطور که انتظار نمی رود عصای حضرت موسی(ع) در دست کس دیگری معجزه باشد،انتظار هم نمی رود تلاوت قرآن ما هم مثل رسول الله باشد مگر آنکه خدا بخواهد. البته در این صورت اعجاز قرآن زیر سوال نمی رود چون خود قرآن میگوید اگر کسی شک دارد یک قرآن یا سوره مثل آن بیاورد"فأتوا بسورةٍ مثله"(بقره/23)
هر آنچه خدایی ست معروف نزد ماست. بنابر این کلام الله نیز معروف و آشنا نزد ماست.در زمان پیغمبر با تلاوت قرآن مردم همه دچار تحول می شدند.
اگر کسی منکر باشد که کلام الله کتاب خداوند است،وجه الله وجه خدا و ید الله دست خداوند است،کافر است.در زیارت جامعه میخوانیم "و من جحدکم کافر و من حاربکم مشرک"کسی که شما ائمه را به عنوان کسی که شأن خدایی دارید قبول نداشته باشد،کافر است.کسی که به تعدی پیروی از کسی که شأن خدایی ندارد با شما که شأن خدایی دارید می جنگد مشرک است. مشرک کسی است که یا بگوید این خداست(به جای الله)یا کتاب دیگری را به عنوان کتاب خدا قرار دهد، ولیِّ دیگری را به جای ولیّ خدا قرار دهد. خلیفه ای را از جانب خود، خلیفه خدا قرار دهد. مشرک کسی است که آنچه شأن خدایی ندارد را جایگزین چیزی کند که شأن خدایی دارد. توحید این نیست که بگوئیم خدا وجه و عین و لسان ندارد.توحید این است که بگوئیم وجه خدا فقط این است،کتاب خدا فقط این است و ولیّ خدا فقط این است.یعنی خدا و هرچه که خدا تعیین کرده خدایی اند ،همان ها خدایی اند ولاغیر."ومَن أظلمُ مِن مَن افتری علی الله کذباً " (انعام/21)ظالم تر از کسی که به خدا افترا بسته است و چیزی را که خدا نگفته است می گوید خدا گفته است،وجود ندارد.
ما با قرآن آشنا بوده ایم،حالا می خواهیم انس برقرار کنیم. نیاز نیست کسی بیاید قرآن را به ما یاد دهد تا انس بگیریم. ما انس داریم کافیست یادمان بیاید و توجه کنیم. از این به بعد برای اینکه آن انس و آشنایی شدت پیدا کند، برویم قرآن یاد بگیریم.
اولین راه انس با قرآن، بودن با قرآن است. بودن با قرآن یعنی چه؟ قرآن را هم باز کن و نگاهش کن. اگر حال قرائت آن را نداریم، ببندیم و ببوسیم و در جایگاهی شریف قرارش بدهیم. همه ما با قرآن انس داشته ایم، کاری نکنیم که این انس از بین برود.سختش نکنیم! این انس، گاهی بوسیدن قرآن، لمس کردن قرآن، نگاه کردن به قرآن، بودن با قرآن است. 
 

2