تفسیر سوره اسراء
 

تفسیر سوره اسراء - جلسه اول

960911
1154
 
 
سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَىٰ بِعَبْدِهِ لَيْلًا مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى الَّذِي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ آيَاتِنَا ۚ إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ الْبَصِيرُ ﴿١﴾
[از هر عیب و نقصی] پاک است آن [خداوندی] که شبی بنده اش [محمّد صلی الله علیه وآله] را از مسجدالحرام به مسجد الاَقصی، که پیرامونش را خجسته و پُرخیر قرار داده ایم حرکت داد تا بخشی از نشانه های [قدرت و عظمت] خود را به او نشان دهیم، مسلّماً خداوند شنوا و داناست 
 
مقدمه ای در مورد سوره اسراء
گنام این سوره به این جهت اِسراء نامیده شده است که در آیه اول از عبارت اَسراء، به معنی سیر دادن شبانه می باشد است که در واقع مصدر این فعل است. نام های دیگر این سوره بنی اسرائیل یا سبحان است.
در روایات مختلف توصیه به خواندن این سوره شده است. امام صادق علیه السلام می فرماید که هرکس سوره بنی اسرائیل را در هر شب جمعه بخواند نمی میرد تا اینکه قائم آل محمد صل الله علیه و آله را درک کند.
در روایت دیگری از پیامبر صلی الله علیه و آله بیان شده است که : هر کس سوره بنی اسرائیل را بخواند و در جایی که از والدین سخن به میان می آید دل او بلرزد به او دو قنطار ثواب می دهند، هر قنطار برابر دو هزار و پانصد اوقیه است و هر اوقیه برابری می کند با هرچه در زمین و آسمان است.
اهمیت معراج پیامبر صلی الله علیه و آله
از اصلی ترین موضوعات مطرح شده در سوره اسراء موضوع معراج پیامبر صلی الله علیه و آله است. معراج از اهمیتی برخوردار است که جزو اصول اعتقادی شیعه محسوب می شود. در مورد این موضوع(معراج) بالغ بر 200 روایت از معصومین علیهم السلام بیان شده است. 
حقیقت معراج
معراج از لحاظ تاریخی و دنیایی یک برحه کوچکی از زندگانی پیامبر صلی الله علیه و آله است. از این رو اگر بخواهیم آن را با چنین جنبه ای بررسی کنیم به ظاهر توجیه و دلیلی ندارد. ولی اهمیت این موضوع به لحاظ کیفیت و در واقع اتفاقی است که در آن افتاده است.
شبهه ای پیرامون معراج
در روایتی از امام علیه السلام بیان شده است که یک فرد یهودی خطاب به ایشان می فرماید خداوند با پیامبر ما حضرت موسی علیه السلام به بیان قرآن صحبت کرد در حالی که چنین اتفای در مورد پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله اتفاق افتاده است. حضرت در پاسخ می فرمایند خداوند در مورد حقایقی با موسی علیه السلام صحبت کرد و این در حالی است که آن حقایق به پیامبر صلی الله علیه و آله نشان داده شد.
معنای سبحان الله
سبحان الله دارای دو معنی است. در معنای اول به معنای تنزیه خدا از هر آنچه که بشر فکر می کند منزه است. و معنای دیگر در واقع امر است به اینکه خدا را منزه بدار از هر صفتی که در ذهن به خدا نسبت میدهی. دلیل اینکه سبحان الله بارها تکرار می شود این است که در هر لحظه آدمی تصوری را نسبت به خدا متصور می شود که می بایست آن تصویر را نسبت به خدا پاک کند زیرا به هیچ وجه و گونه ای قابل تصور نیست و لذا تسبیح یا همان سبحان الله تکرار می شود و باید تکرار کرد.
 
 
 

دانلود فایل