تفسیر سوره اسراء
 

تفسیر سوره اسراء - جلسه پنجم

961009
1000
 
 
بسم الله الرحمن الرحیم
وَآتَيْنَا مُوسَى الْكِتَابَ وَجَعَلْنَاهُ هُدًى لِبَنِي إِسْرَائِيلَ أَلَّا تَتَّخِذُوا مِنْ دُونِي وَكِيلًا ﴿٢﴾

تفاوت عبارت غیر از خدا، و غیر از راه خدا
در آیه دوم این سوره در آخر آیه به عبارت مِنْ دُونِي و برخورد می کنیم. چنین ترکیبی در دستور زبان عربی این معنی را دارد که به غیر از طریق خدا ... . پس ترجمه آن به این صورت که بگوییم به غیر از کمی اشتباه است و معنای کامل عبارت را به مخاطب انتقال نمی دهد. حال چه تفاوت معنایی در این دو عبارت است ؟. به عنوان مثال اگر بگوییم فقط خدا را باید مورد توجه قرار داد و از او استعانت جست به این معناست که دیگر نباید به هیچ حقیقتی غیر از او توجه داشت. ولی اگر بگوییم به غیر از طریقی که خدا قرار داده است نباید به چیز دیگری استعانت جست به این معناست که هر آنچه که خدا قرار داده است را باید مورد توجه قرار داد و آن را اطاعت کرد که می تواند در موقفی خداوند خود بگوید به رسول من، یا به وصی من استعانت بجویید و یا اینکه شفا را در عسل قرار دادیم که اطاعت از این اوامر الهی همگی در تضاد با برداشت و معنی عبارت نخست (فقط خدا) است.

وکیل به چه معناست
در آیه دوم سوره اسراء می بینیم که خداوند به وکیل قرار دادن حضرت موسی علیه السلام برای قوم بنی اسرائیل اشاره می کند. حال وکیل قرار دادن به چه معناست ؟. یک معنی وکیل قرار دادن به معنای همان نماینده تام الاختیار است که در فارسی استفاده می شود ولی معنای دیگر آن که در زبان عرب رایج است به معنی حامی و سرپرست قرار دادن است. یعنی کسی که به تمامه از شخص دیگری حمایت می کند و پناه اوست. یعنی در واقع همان معنای ولایت را با خود به همراه دارد.

معنای کتب و کتاب در قرآن
در بسیاری از آیات قرآن به لغت کتب و کتاب برخورد می کنیم ولی آیا معنی دقیق آن را می دانیم ؟. لغت کتب در قرآن به منظور حکم کردم خداوند است به این معنی که وقتی در مورد کتابت شدن حقیقتی سخن به میان می آید به معنی وضع حکمی از سوی خداوند است همانطور که می فرماید کُتِبَ عَلَیکُمُ الصیِام . به این ترتیب برداشت کردن از آن به این صورت که منظور نگاشتن و نوشتن ظاهری است اشتباه است.

 
 

دانلود فایل