تفسیر سوره اسراء
 

تفسیر سوره اسراء - جلسه ششم

961016
1009
 
 
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
وَآتَيْنَا مُوسَى الْكِتَابَ وَجَعَلْنَاهُ هُدًى لِبَنِي إِسْرَائِيلَ أَلَّا تَتَّخِذُوا مِنْ دُونِي وَكِيلًا ﴿٢﴾ ذُرِّيَّةَ مَنْ حَمَلْنَا مَعَ نُوحٍ إِنَّهُ كَانَ عَبْدًا شَكُورًا ﴿۳﴾ وَقَضَيْنَا إِلَى بَنِي إِسْرَائِيلَ فِي الْكِتَابِ لَتُفْسِدُنَّ فِي الْأَرْضِ مَرَّتَيْنِ وَلَتَعْلُنَّ عُلُوًّا كَبِيرًا ﴿۴﴾ فَإِذَا جَاءَ وَعْدُ أُولَاهُمَا بَعَثْنَا عَلَيْكُمْ عِبَادًا لَنَا أُولِي بَأْسٍ شَدِيدٍ فَجَاسُوا خِلَالَ الدِّيَارِ وَكَانَ وَعْدًا مَفْعُولًا ﴿۵﴾

منظور از قضا کردن خداوند
در بسیاری از آیات قرآن مشاهده می کنیم که صحبت از قضا کردن خداوند به میان می آید. به عنوان مثال درآیه چهارم سوره ی اسراء صحبت از قضا کردن خداوند در رابطه با فساد کردن قوم بنی اسرائیل به میان می آید که بسیار نیز بر آن تأکید شده است. آیا این بدان معناست که در این مطلب منظور بر این است که این قوم محکوم به این امر بوده اند ؟. در جواب باید گفت منظور از قضا کردن خداوند این است که خداوند حکم و اذنی صادر می فرماید در وقوع اتفاقات و بهره مندی های اشخاص که به این قضا می گویند، و کیفیت این قضا را(یعنی میزان و ظرف آن را) نیز قدر می نامند. حال در این آیا که از قضا کردن خدا در فساد بنی اسرائیل سخن به میان آمده است به این معنی است که خداوند به این قوم این اختیار را می دهد و آنها نیز این اختیار را می کنند که در زمین فساد کنند و در واقع صحبت از حتمیت وقوع این اتفاق(فساد قوم بنی اسرائیل) به انتخاب خود ایشان است. در واقع معنی قضا خواست تکوینی خداوند در وقوع اتفاقات است و وارد حیطه رضایت و کراهت او نمی شود. مثل تمامی ظلم هایی که در طول تاریخ روا شده است، یعنی خداوند اجازه وقوع آن را داده است ولی از طرفی راضی به آنها نبوده و نیست دلیل آن هم کاملاً روشن است زیرا که این دنیا دار اختیار است.

غفلتی رایج در مواجهه با قرآن
از اصلی ترین مطالب مطرح شده در سوره های قرآن قصه هایی است که در مورد پیامبران پیش از اسلام و سرگذشت اقوام آنهاست. آیا تا به حال به این نکته با دقت نظر کرده ایم ؟ چرا چنین مطالب و قصه هایی در قرآن که کتاب آسمانی اسلام است بیان شده است ؟ . دلیل اصلی بیان این داستان ها و سرگذشت ها به یک دلیل است و آن اینکه آنچه بر این افراد و اقوام گذشته است به واسطه رفتار و فعلی است که انتخاب کرده اند و مرتکب شده اند و ما نیز به عنوان امت پیامبر خاتم صلی الله علیه و آله باید به این موارد توجه داشته باشیم تا دچار غفلت نشویم و مجدد مرتکب همان افعال و رفتارها نشویم.
 
 

دانلود فایل