تفسیر سوره اسراء
 

تفسیر سوره اسراء - جلسه نهم

961114
207
 
 
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
إِنْ أَحْسَنْتُمْ أَحْسَنْتُمْ لِأَنْفُسِكُمْ ۖ وَإِنْ أَسَأْتُمْ فَلَهَا ۚ فَإِذَا جَاءَ وَعْدُ الْآخِرَةِ لِيَسُوءُوا وُجُوهَكُمْ وَلِيَدْخُلُوا الْمَسْجِدَ كَمَا دَخَلُوهُ أَوَّلَ مَرَّةٍ وَلِيُتَبِّرُوا مَا عَلَوْا تَتْبِيرًا ﴿٧﴾ عَسَىٰ رَبُّكُمْ أَنْ يَرْحَمَكُمْ ۚ وَإِنْ عُدْتُمْ عُدْنَا ۘ وَجَعَلْنَا جَهَنَّمَ لِلْكَافِرِينَ حَصِيرًا ﴿٨﴾

اگر نیکی کنید به سود خود نیکی کرده اید، و اگر بدی کنید به [زیان] خود [بدی] کرده اید. چون [زمان انجام] وعدۀ پایانی [برای عذاب کردنتان که وعدۀ دوم ماست] فرارسد، [جنگ جویانی بسیار سخت گیر بر ضد شما برمی انگیزیم] تا شما را [با دچارکردن به آسیب های شدید] اندوهگین کنند، و به مسجد [الاَقصی] درآیند چنان که بار اول درآمدند تا به هرکه و هرچه دست یابند، نابودش کنند «7» امید است پروردگارتان [درصورتی که از ستمکاری های خود توبه کنید] بر شما رحم کند، و اگر [به تبهکاری و فتنه انگیزی] بازگردید ما نیز [به عذاب دادنتان] بازمی گردیم، و دوزخ را برای کافران، زندانی تنگ قرار داده ایم «8»

پاسخ به سؤالات مطروحه

رفتار و تکلیف ما در مقابله با حوادث و اتفاقات موجود در دنیا چیست ؟
در جواب به این سؤال باید دانست که اولاً در جریان قرار گرفتن نسبت به تمامی اطلاعات و خبرها الزاماً مفید نیست زیرا که تمامی آنها برای ما مفید نیست. به عنوان مثال در جریان قرار گرفتن نسبت به ظلم هایی که در دنیا در حال جریان است ممکن است این آفت را به همراه داشته باشد که در اعتقاد افراد ایجاد تزلزل کند، زیرا بسیاری وجود این تعداد ظلم و ظالم را به اشتباه به عدل الهی ارتباط می دهند و در حد بالای آن خدا و عدل او را مورد اتهام قرار می دهند بی آنکه متذکر این نکته شوند که این دنیا دار اختیار است و همگان از سوی خدا مهلت داده شده اند تا انتخاب کنند که چگونه رفتار کنند. در ثانی باید دانست آنچه که وظیفه و تکلیف ماست خواسته یا ناخواسته به سمت ما خواهد آمد و باید در انجام آن کوشید. به عبارت بهتر آنچه که تکلیف ماست ؛ اعم از صدقه، عمل صالح، کمک به دیگران و ... چیزی نیست که باید به دنبال آن گشت بلکه با آنها به خودی خود مواجه می شویم و آن دسته از این امور که با آنها مواجه می شویم تکلیف ماست و نه بیشتر.
 
 

دانلود فایل