تفسیر سوره اسراء
 

تفسیر سوره اسراء - جلسه دهم

961205
1187
 
 
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
إِنَّ هَٰذَا الْقُرْآنَ يَهْدِي لِلَّتِي هِيَ أَقْوَمُ وَيُبَشِّرُ الْمُؤْمِنِينَ الَّذِينَ يَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًا كَبِيرًا ﴿٩﴾ وَأَنَّ الَّذِينَ لَا يُؤْمِنُونَ بِالْآخِرَةِ أَعْتَدْنَا لَهُمْ عَذَابًا أَلِيمًا ﴿١٠﴾

مسلّماً این قرآن به استوارترین [آیین] هدایت می کند، و به مؤمنانی که کارهای شایسته انجام می دهند مژده می دهد که برای آنان پاداش بزرگی است «9» و برای آنان که به قیامت ایمان ندارند عذاب دردناکی آماده کرده ایم «10»

امام، محور هدایت
در آیه 9 می بینیم که سخن از یک حقیقت به میان می آید که استوارتر از آن وجود ندارد. در توضیح این حقیقت در روایات آمده است که منظور امام است. امام حقیقت و کسی است که از جانب خدا تعیین و معرفی می شود. به گونه ای که شناخت و وجدان کردن آن بر همگان در هر مکان و زمانی روشن باشد. به عبارت بهتر نحوه معرفی امام به مردم به گونه ای است که شناخت آن برای همه ی افراد به روشنی اتفاق می افتد.

تعریف معصوم
در بیان اینکه عصمت چیست و معصوم چه کسی است از حضرت سؤال شد که در پاسخ فرمودند :"معصوم کسی است که عصمت می جوید از حبل الله؛ و حبل الله قرآن است، و این دو از هم جدا نمی شوند تا روز قیامت، و در مراجعه به هر کدام تو را به دیگری رهنمون می سازد"

نحوه هدایت قرآن و امام
اگر که بخواهیم از قرآن بهره مند شویم و به هدایتی که در مورد آن بیان شده است پی ببریم در قدم اول آن را می خوانیم که قاعدتاً قسمتی از آن را متوجه می شویم و قسمتی را نه. در ادامه به کمک کتاب لغت و تفاسیر مفسرین مقداری دیگر از آن را بررسی می کنیم که مجدداً باعث فهم قسمت بیشتری از آیه در ما می شود ولی در همین وضع می بینیم قسمتی را متوجه نشده ایم و یا در فهم آن دچار ابهام و سردرگمی شده ایم. برای حل این مشکل باید به منبعی مراجعه کنیم که هم علم این کتاب را دارد و هم در راستگویی و صداقت او شکی نیست و آن کسی نیست جز امام که تمامی سؤالات را برمبنای قرآن و بیان دقیق آیه و سوره ای که پاسخ سؤال در آن قرار داد جواب می دهد.

اجر کبیر
در توصیف و وصف اجر اعمال مصادیق و مثال های زیادی در قرآن وجود دارد. برای درک بهتر بزرگی آنهها این عبارت به ما کمکک می کن که خدا اجری به بنده ی مؤمن خود می دهد که او نیز نسبت به آن متعجب می شود و توقع آن را ندارد؛ یعنی بنده ای که به خدا توجه داشته و به بزرگی رحمانیت و رحیم بودن او واقف است در مواجه با اجر عمل خود بازهم متعجب می شود و برایش باور پذیر نیست.
در روایتی از امیرالمؤمنین علیه السلام است که حضرت از جانب خدا می فرمایند که خداوند دوری گزیدن بنده از انجام معصیت را برای او حسنه ثبت می کند؛ در حالی که بنده تنها به وظیفه اش عمل کرده است.
 
 

دانلود فایل