تفسیر سوره جمعه
 

تفسیر سوره جمعه - جلسه ششم

3296
 
 
بسم¬الله‌الرحمن‌الرحيم
فَإِذا قُضِیَتِ الصَّلوةُ فَانتَشِروا فی الأَرضِ وَ ابتَغَوا مِن فَضلِ اللّهِ وَ اذکُروا اللّهَ کَثیراً لَعَلَّکُم تُفلِحونَ (10) وَ إِذا رَاَوا تِجارَةً أَو لَهواً انفَضوا إِلیها وَ تَرَکوکَ قائِماً قُل ما عِندَ اللّهِ خَیرٌ مِنَ اللَّهوِ وَ مِنَ التِّجارَةِ وَ اللّهُ خَیرُ الرّازِقینَ (11)
o بروید دنبال کار اما به فضل خدا متوسل باشید.اگر خدای متعال فرموده «فانتشروا»، این نه به معنی دستور بلکه بدین معناست که می توانید بمانید و می توانید بروید.بنابراین نمی توانیم براساس سلیقه ی خودمان بگوییم هر امر،حلال؛ و هر نهی،حرام است. مثلاً امر می تواند حلال یا مباح باشدکمااینکه نهی میتواند حرام یا مکروه باشد. آنکه علم کتاب را دارد میتواند تشخیص بدهد. آنهایی که می گویند کتاب خداکافی است،در اینجا درمانده اند!
o نکند به رهبانیت سوق پیدا کنیم. همان خدایی که گفت «فاسعوا الی ذکر الله» می فرماید«فانتشروا فی الارض».آن که در اسلام رهبانیت اختیار می کند، از ائمه(ع) سبقت گرفته است و به گمراهی افتاده است.
o خودمان را این گونه تنظیم و زندگی مان را این گونه تقسیم بندی کرده ایمکه برخی کارهاو به طور خاصامر و نهی خدا را،عبادتتلقی می کنیم و برخی دیگر را کار دنیا. بعضاً خوردن و نکاح را عمل حیوانی می گوییم در حالی که چنین چیزی در منطق دین ما وجود ندارد.بله، می شود مثل حیوان خورد!ما توصیه شده ایم به ازدواج.ادب و مستحبات خوردن را فرستاده ی خدا به ما یاد داده است. پس نمی توانیمآن ها را عمل حیوانی بدانیم و نمی توانیم آن ها را از دین حذف کنیم!
o معصومین علیهم السلام روزه میگرفتند،گرسنگی نمی کشیدند. میشود سرسفره نشست در حالیکه ازاول تا آخرش عبادت نوشته شود. همه ی اینها بخشی از دین هستند. من مطیع پیامبر هستم؛میفرماید برو جهاد،می گویم چشم،صلح کن،چشم،با ظالم بیعت کن،چشم. «فانتشروا». اینجور سرکار رفتن کیف دارد چون خدا از من خواسته است. خدا مگر نمی تواند دشمن اسلام را نابود کند؟ پس چرا از من میخواهد اینکار را انجام بدهم؟ یا مگر روزی تضمین شده نیست؟ پس چرا باید رفت به دنبالش؟
o روزی بهره ای است که ما می بریم، نه پول جیبمان.
o تجارت حرام نیست اما مردم حضرت(ص)را هنگام خواندن خطبه رهایش کردند و رفتند. این فقط به نماز جمعه مربوط نمی شود. هر جایی که لقمه ی چربی، منفعتی یا لهوی بود، آیا می رویم به دنبالش؟!
o . امروزه ابزار شادی بیشتر شده اما  افسردگی ها هم بیشتر شده است! «انسان امروز چرا افسرده باشد؟ اسلام دین غم است، همه اش گریه،بخندید،خنده درمانی ..» پس چرا این همه مریضی های روانی رواج پیداکرده است؟جوان دنیای امروز همه ابزار شادی را هم داشته باشد،باز هم بلد نیست خوش باشد! خدا تو را خلق کرده است،و اوست که می گوید خوشی تو اینها نیست! اگر نمی خواست خوش باشی که بهشت را خلق نمی کرد!
o بگذار خدا برایت همسر انتخاب کند، روزی ات را بدهد. پول ممکن است روزی بشود، ممکن هم هست چیزی بشود که تو نگه دارش شوی.روزیی که خداوند نصیب انسان می کند، نوش جان می شود نه وزر و وبال!
 

6