ملائک و کربلای حسینی (علیه السلام)
 

ملائک و کربلای حسینی (علیه السلام) - شب نهم

910903
3843
 
 
 مکان اقامت و بازگشت ملائک به آسمان منزل حضرت فاطمه(سلام الله علیها) و اولاد ایشان است. 
واقعه کربلا به مانند قرآن شبیه یک تیغ دو لبه است. همانطور که قرآن برای مؤمنین باعث آرامش و اطمینان است و برای کافران باعث دلهره و اضطراب واقعه کربلا نیز در دل خود نشان می دهد که کسانی که مانند یاران امام حسین(علیه السلام) مؤمن هستند و آن حضرت را یاری می کنند از آرامش برخوردار هستند و کسانی که کافر هستند و در مقابل آن حضرت ایستادند سرتاسر ترس و اضطراب هستند. و در طول تاریخ عاشقان و دوستداران آن حضرت به رستگاری می رسند و دشمنانش به عقوبت و گرفتاری دچار می گردند.
هر کس که یاد و محبّت سید الشهدا(علیه السلام) را در درون خود داشته باشد پاک می شود. و این پاکی باعث می شود که ملائک الهی او را مورد عنایت خود قرار دهند. نتیجه این هم جواری با ملائک این است که فرد از آرامشی واقعی برخوردار می شود و ترس و غصه در او راه نمی یابد. به واسطه همین ویژگی بود که یاران امام حسین(علیه السلام) در عاشورا از هیچ کس و هیچ اتفاقی ترس نداشتند.  
ملائک از آن رو که صاحب اختیارشان خداست آدمی نمی تواند با آنها ارتباط مستقیم برقرار کند و آنها را به تسلط خود در آورد. کسانی که ادعای ارتباط با غیر انسان را دارند در صورت صحت ادعایشان ارتباط آنها با جن هاست نه ملائک الهی.
مجموعه احکام دینی که به وسیله اهل بیت(علیهم السلام) به ما تعلیم داده شده است(مانند نماز، غسل، مراقبت از چشم و گوش و ...) بدین خاطر است که آدمی به وسیله آنها وجود خود را پاک کند. که پاکی در نهایت به آرامش درون می انجامد و اگر آدمی جز این راه(احکام الهی) را انتخاب کند به اضطراب و تشویش درون می انجامد.
آرامشی که از غیر راه الهی(احکام دینی) به دست آید(مثل داروهای عصبی، موسیقی و ...) در واقع باعث می شود تا آدمی اضطراب خود را فراموش کند؛ نه اینکه به آرامش برسد.
یکی از اصلی ترین راه های پاک سازی درون برای رسیدن به آرامش استغفار از درگاه الهی است. راه مهم دیگری که پیامبر(صلی الله علیه وآله) و اهل بیت(علیهم السلام) بدان توصیه کرده اند نماز است چنانکه در روایتی از پیامبر(صلی الله علیه و آله) آمده است که نماز به مانند رود روانی است در کنار خانه شما که روزانه پنج مرتبه خود را در آن شستشو می دهید و گناهان شما به وسیله آن پاک می شود. (تهذیب الاحکام، ج2، ص237)
راه رسیدن به آرامش بسیار ساده و در دسترس است و آن چیزی نیست جز تعلیمات اهل بیت(علیهم السلام). مشکل اینجاست که آدمی به دنبال راه های دیگر است و نسبت به اهل بیت (علیهم السلام) ایمان و اعتماد واقعی ندارد. 
 

9